Pre-Fall 2022 Denim Trends

February 28 2022
Pre-Fall 2022 Denim Trends
Even before the pandemic, the pre-fall season was less about selling new ideas and more about fashion brands keeping excitement on the shop floors in the transseasonal months before main fall deliveries.
Samuel Trotman February 28 2022

Even before the pandemic, the pre-fall season was less about selling new ideas and more about fashion brands keeping excitement on the shop floors in the transseasonal months before main fall deliveries. But given the shifts in consumer attitudes towards shopping over the past two years of the global pandemic and the strains to the supply chain, it has meant that many labels have either dropped Pre-Fall collections or have had to reconsider their strategy. Denim has been a big part of the rethink. The casualization movement that has infiltrated the workplace, has seen jeans become increasingly commonplace. Recent data projection from retail intelligence platform Edited, shows denim sellouts were up 10 percent in 2021 from the previous year, and denim sellouts were up 27 percent in the first week of 2022 compared to 2021. This is perhaps part of the reason why many luxury labels are investing in denim as part of their catwalk collections, proving that jeans still have relevance for the fashion forward consumers. Here we take a look at some of the key trends that emerged from this seasons Pre-Fall 2022 collections:

Y2K Revival

Pre-Fall 2022 Denim Trends

Aughts nostalgia has reached fever pitch, with brands like Balenciaga, Bluemarine and Glen Marten’s at Diesel taking cues from youth culture and social media aesthetics. Pre-Fall collection exudes an effortless cool and brings together references from club culture, 2000s fashion and streetwear. Key items like the low-rise jean and bootcut fits impacting both men’s and women’s denim with details like cargo pocket updating these styles with a fashion forward look. This Y2K movement sees no sign of slowing as the trend continues to take hold of the nostalgia obsessed Gen-Z market

Distorted Denim

Pre-Fall 2022 Denim Trends

Brands like Diesel, Balenciaga and R13 are helping push denim into a directional corner of high fashion with blown out proportions. Structured shoulders, asymmetric closures, and oversized proportions are key to achieving this new denim attitude. Others, like Louis Vuitton menswear and MM6 Maison Margiela take denim in a digital direction, using trompe l’oeil techniques to emulate the vintage character of denim on softer fabrics.

Powerful Pink

Pre-Fall 2022 Denim Trends

Denim’s new look, classified by looser fits, nostalgic silhouettes and embracing color, has helped designers expand the range of products that are available under this category. A range of powerful pink hues has been one way designers have been beating the winter blues on the catwalk. Hard to avoid, this vivid color has been making its presence felt across the runway and street style in recent seasons. Not only uplifting, but this joyful hue is a great way to elevate ranges with a directional and youthful feel. This directly reflects the market's evolving return to day-to-night party styles with joyful color tapping into the statement approach to clubwear.

The New Texas Tux

Pre-Fall 2022 Denim Trends

Double double styling takes on a new attitude as designers look to new ways to layer up denim. The trend takes cues from Y2K looks with unexpected combinations like skirts and shorts layered over baggy jeans and bootcut fits as seen at No.21 and Balenciaga. While many of these outfits are simply styled, it is worth considering designing these aspects into the garment to create more wearable looks. Think about design details like cut-outs as seen at Burberry that show off the layers hidden beneath

Super Wide Pant

Pre-Fall 2022 Denim Trends

As consumers become more comfortable with wider jean cuts, designers push the ideas of even slouchier fits. The trend for these super baggy styles chymes with the trend for 90s and 00s styling in youth culture. Balenciaga evolves the low-rise jean that are belted to sit just off the waist with big volume through the leg and stacking at the ankle, while R13 looks to extremely exaggerated silhouettes worn with structured jackets. Keep the look commercial with graduated slate fits as seen at MM6 Margiela. These looser cuts speak to the growing shift towards non stretch denims with an authentic vintage character.

2022 Sonbahar Öncesi Denim Trendleri

Pandemi öncesinde bile, sonbahar öncesi sezon, yeni fikirler satmaktan çok moda markalarının ana sonbahar teslimatlarından önceki ara sezon aylarında mağazalarda heyecanı sürdürmesi üzerineydi. Ancak küresel pandeminin son iki yılında tüketicilerin alışverişe yönelik tutumlarındaki değişimler ve tedarik zincirindeki baskılar göz önüne alındığında bu, birçok markanın sonbahar öncesi koleksiyonlarını sonlandırması veya stratejilerini yeniden gözden geçirmek durumunda kalması anlamına geldi. Denim, yeniden düşünmenin büyük bir parçası haline geldi. İş yerine sızan resmiliği azaltma akımı, jeanlerin giderek daha yaygın hale gelmesini sağladı. Perakende bilgi platformu Edited'den alınan son veriler, 2021'de denim satışlarının bir önceki yıla göre yüzde 10 arttığını ve 2022'nin ilk haftasında denim satışlarının 2021'e göre yüzde 27 arttığını gösteriyor. Bu, belki de jeanlerin modaya yön veren tüketiciler arasında hala ilgi gördüğünü kanıtlayacak şekilde birçok lüks markanın podyum koleksiyonlarının bir parçası olarak denime yatırım yapmasının bir nedenidir. Burada, bu sezonki 2022 Sonbahar Öncesi koleksiyonlarından ortaya çıkan bazı önemli trendlere göz atacağız:

Y2K Geri Döndü

Pre-Fall 2022 Denim Trends

Balenciaga, Bluemarine ve Glen Marten öncülüğündeki Diesel gibi markaların gençlerden ve sosyal medyadan ilham almasıyla, 2000-2009 yılları arasına işaret eden "Aughts" dönemi özleminin zirve yaptığını söyleyebiliriz. Kulüp kültürü, 2000'lerin moda trendleri ve sokak stilinden izler taşıyan sonbahar öncesi koleksiyonları, zahmetsiz bir karizma sunuyor. Hem erkek hem de kadın denimlerde düşük belli jeanler ve bootcut kesimli parçalar öne çıkarken kargo cebi gibi detaylar da bu ürünleri günümüz modası ile uyumlu hale getiriyor. Y2K hareketi, nostaljiye düşkünlüğüyle bilinen Z kuşağı kitlesini ele geçirmeye devam ederken pek yakın zamanda sona erecek gibi de durmuyor.

Eskitilmiş Denim

Pre-Fall 2022 Denim Trends

Son zamanlarda Diesel, Balenciaga ve R13 gibi markalar, denim ürünleri lüks modanın vazgeçilmez birer parçası haline getirmeye çalışıyor. Denim ürünlere yeni bir yaklaşım vadeden bu stilin ayırt edici özellikleri arasında keskin omuz hatları, asimetrik kapamalar ve oversize kalıp kullanımı bulunuyor. Louis Vuitton Erkek ve MM6 Maison Margiela gibi markalar ise denimin nostaljik görünümünü daha yumuşak kumaşlarda elde etmek adına dijital imkanlardan ve trompe l'oeil tekniklerinden yararlanıyor.

Güçlü Pembe Tonları

Pre-Fall 2022 Denim Trends

Nispeten geniş kalıplar, nostaljik görünüm ve sıcak renkler ile öne çıkan yeni denim modası, tasarımcıların bu kategorideki ürün yelpazelerini genişletebilmelerini sağladı. Kullanımı son zamanlarda gittikçe yaygınlaşan güçlü pembe tonları ise tasarımcıların denim ürünlerde mavinin saltanatına son vermeye niyetli olduğunu gösterir nitelikte. Kaçınılması zor olan bu göz alıcı renk, geçtiğimiz sezonlarda podyum ve sokak stilinde adından oldukça fazla söz ettirdi. Sadece canlı değil, aynı zamanda mutluluk verici olan bu renk, ürün yelpazelerine bir gençlik havası kazandırmanın en iyi yollarından birisidir. Bu akım, piyasada her geçen gün daha fazla ivme kazanan cesur parti ve kulüp stillerini neşeli renkler ile bir araya getirme eğiliminin göstergelerinden birisi.

Yeni Teksas Smokini

Pre-Fall 2022 Denim Trends

Denimi katmanlamanın yeni yollarını arayan tasarımcıların imdadına çifte stilleme yetişiyor. Bu akım, Balenciaga ve No.21 tarafından da tercih edilen bol kesim ve bootcut jeanler ile etek ve şort gibi parçaları bir araya getiren, Y2K akımının etkilerinin de görüldüğü alışılmadık kombinler ile öne çıkıyor. Her ne kadar bu kombinlerin çoğu sade bir stile sahip olsa da daha kolay giyilebilir parçalar yaratmak adına bu özellikler parçalara tasarım aşamasında entegre edilebilir. Burberry'nin de kullandığı, alt katmanı gösteren deliklere sahip ürün tasarımları örnek olarak alınabilir.

Super GEniş Pantolonlar

Pre-Fall 2022 Denim Trends

Tüketicilerin geniş kesim jeanleri gittikçe daha fazla tercih etmesi tasarımcıları geniş kalıp konusunda sınırları zorlamaya teşvik ediyor. Süper bol jean trendi, 90'lar ve 2000'lerde gençler arasında yaygın olan moda stilleriyle de uyum gösteriyor. Balenciaga; düşük belli, bacak kısmı geniş ve paçası bilekte toplanan düşük belli jeanleri tercih ederken, R13 ise keskin hatlı ceketlerle kombin edilen, son derece janjanlı tasarımlar sunuyor. MM6 Margiela'da da görüldüğü gibi graduated slate kesimli ürünler ile daha resmi bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu daha bol kesimler, otantik bir vintage karaktere sahip olan esnemeyen denimlere duyulan ilginin artışına göz kırpıyor.

To view full content and a better mobile experience, try

Calik Denim mobile application