How consumers can contribute to a responsible denim industry ?

December 06 2021
How consumers can contribute to a responsible denim industry ?
While the denim industry has joined forces and has taken responsibility to purify, the supply chain changes rapidly. New and improved technologies are introduced every season which are all contributing to an industry using less water, energy, and harmful chemicals.
Robin MeijerinkDecember 06 2021

While the denim industry has joined forces and has taken responsibility to purify, the supply chain changes rapidly. New and improved technologies are introduced every season which are all contributing to an industry using less water, energy, and harmful chemicals. Compared to just a few years ago, denim production requires dramatically less resources without compromising on quality or quantity - and this, ladies and gentlemen, is a fantastic trend! As a result of years of research and development, we as consumers can no longer hide behind the lack of responsible and sustainable options or ignorance. The denim industry is ready to serve brands with sustainable fabrics, and now it’s our turn! Same as the industry, we might need to change our (buying) behaviour and embrace our responsibility! And, lucky for us, sustainability isn’t boring, on the contrary, it’s cool, and it’s on trend.

Buy Less, Buy Better

Same as with all changes, changing our (buying) behaviour starts by gathering the right knowledge. When we face the current state of affairs, with its pros and cons, and we learn more about the ‘better’ alternatives, our behaviour will automatically start to change through enhanced knowledge. We need to move away from the ‘mass production’ and the ‘the more the better’ mentality, while embracing more future-proof ideas instead. Curiosity and eagerness to learn more about the ‘making of’ will smoothly merge into a change for better! Buying a new pair of jeans should be an experience but besides the excitement and happiness, comes responsibility. The time where we could justify a low-quality pair of jeans at a ‘bargain’ price is long-gone, and like I said before, we can no longer hide behind ignorance, because we know! By even showing a little interest into the production process, quality and key characteristics of a potentially new pair of jeans will soon result in valuable information and lead to a jean which is made under better circumstances and made of better materials. Thus, better for you. Although the purchase may be more expensive up front, the garment will last longer, will contribute to the permanent healing of the industry, and will give the maker the salary he / she deserves. Today there are countless brands offering ‘responsible’ and insanely good-looking pairs of jeans. So really, there’s no excuse! More and more brands are sharing knowledge and transparency about their supply chain, and this is a trend which we need to support.

Reuse, Repurpose or Rent

Investing in a timeless and high-quality core wardrobe of versatile staple clothing, will keep a wardrobe fresh and stylish and will prevent the necessity to update it often. Denim is particularly suitable to form the foundation of a wardrobe, as it is super versatile, comfortable to wear year-round and easy to combine with almost anything for every occasion. The best way to contribute to the solution is to reuse the garments we have and to wear clothes longer - it can’t be any easier (or cheaper)! In the case that you get bored of a garment or it doesn’t fit perfectly anymore, there are hundreds of better options than to throw it away (even when a garment is totally worn-out). To name a few; you could sell the garments, you can give it to a friend, or you can donate the garment to a person who needs it more than you do. Repurposing a garment instead of throwing it away is limiting the impact of the garment and taking care of our congeners. A new principle, which was introduced just a few years ago, is renting. If you get bored of a garment, and selling clothes is too much hassle, then renting your new pair of jeans could be your way to contribute to a waste-free industry. This is becoming more common and allows consumers to get the fashion fix they need, for a lower price and at their convenience.

Repair Don’t Replace

Denim repair is nothing new, going all the way back to ‘boro’ and ‘sashiko’ traditional repairing techniques from ancient Japan. Having its origin in the Edo period (1615–1868), ‘boro’ and ‘sashiko’ techniques were brought to life to extend the life of a garment, and these techniques are still undiminished and popular within the denim industry. Of course, the outspoken stitches are subjected to taste, and there are obviously more neutral ways to repair a garment, but the basic principle to mend our beloved clothing remains! If bringing your pair of jeans to a tailor for a repair isn’t you, it is good to know that you don’t need to be a 5th generation super tailor in order to do a repair. There are hundreds of online courses (or simply Youtube videos) which teach you simple repair techniques to make your garments last longer - just ‘Do It Yourself!’

Recycle

Did you know that jeans are particularly suitable to be recycled? The fabric can easily be reproduced into a new fiber which can be used to make a fresh pair of jeans. When you’ve worn your jeans hard and their last days are approaching, this is an ideal solution. Even if they’re hanging on by just a thread or two, it is time to frame your jeans on the wall as art, or to hand it in for recycling so it can be processed into your new favorite jeans. If you have a moment, search on the internet what is possible with recycled denim, and you’ll be amazed! Think about this: Every person who wears clothes is having an inevitable impact on nature and the environment around us. Of course, the manufacturing of a garment has had its impact already but we as the consumer can still proactively prevent further damage to our planet. Wearing clothes comes with a responsibility, a responsibility we need to accept on a personal level as well as a community. By starting to question ourselves and by showing interest in the ‘making of’, we will naturally start acting more responsibly, because the time when ‘burying your head in the sand’ was fashionable is long gone.

Be curious, be responsible!

Tüketiciler sağduyulu bir denim endüstrisine nasıl katkıda bulunabilir?

Denim endüstrisi bir araya gelip sadeleşme yolunda ilerlerken, tedarik zinciri hızla değişiyor. Her sezon daha az su, enerji ve zararlı kimyasal kullanan bir endüstriye katkıda bulunan yeni ve gelişmiş teknolojiler tanıtılıyor. Birkaç yıl öncesiyle karşılaştırıldığında denim üretimi artık çarpıcı bir şekilde daha az kaynağa ihtiyaç duyuyor. Ve bunu kaliteden veya nicelikten ödün vermeden yapıyor. İşte bu, bayanlar ve baylar, harika bir akım! Yıllarca süren araştırma ve geliştirmenin sonucunda, bizler tüketiciler olarak artık sağduyulu ve sürdürülebilir seçeneklerin eksikliğinin veya cehaletimizin arkasına saklanamayız. Denim sektörü markalara sürdürülebilir kumaşlarla hizmet vermeye hazır ve şimdi ise sıra bizde! Tıpkı sektör gibi, bizlerin de (satın alma) davranışlarımızı değiştirmemiz ve sorumluluklarımızı kabul etmemiz gerekiyor. Ve şanslıyız ki sürdürülebilirlik sıkıcı değil, aksine havalı ve oldukça revaçta.

Daha Az ve Daha Kaliteli Satın Alım

Tüm değişikliklerde olduğu gibi, (satın alma) davranışımızı değiştirmemiz de öncelikle doğru bilgiyi edinmemizle başlar. Artıları ve eksileriyle mevcut durumla karşılaştığımızda ve “daha iyi” alternatifler hakkında daha fazla bilgi edindiğimizde davranışlarımız yeni öğrendiğimiz bilgiler ışığında otomatik olarak değişmeye başlayacaktır. Geleceğe dönük daha fazla fikri benimserken aynı zamanda “seri üretimden” ve “ne kadar çok o kadar iyi” zihniyetinden uzaklaşmamız gerekiyor. “Yapım” hakkında daha fazlasını öğrenme merakı ve hevesi daha iyiye gitmemizi sağlayacak. Yeni bir jean satın almak bir deneyim olmalı ancak heyecan ve mutluluğun yanı sıra sorumluluğu da beraberinde getirdiğini unutmamalıyız. Düşük kalitedeki bir jeani “pazarlık” fiyatıyla aldığımızı savunma zamanı çoktan geçti ve daha önce de söylediğim gibi, artık cehaletin arkasına saklanamayız, çünkü biliyoruz! Yeni bir jeanin üretim süreci, kalite ve özelliklerine biraz olsun ilgi göstermek bile değerli bilgiler edinmemizi sağlayacak ve daha iyi koşullar altında, daha iyi malzemelerden yapılmış bir jeanin üretilmesine öncü olacaktır. Bunların hepsi ise sizin işinize yarayacak. Fiyatı önce daha pahalı gelse de kıyafetiniz daha uzun süre dayanacak, sektörün kalıcı olarak iyileşmesine katkıda bulunacak ve üreticinin hak ettiği maaşı almasını sağlayacaktır. Günümüzde “dayanıklı” üretilmiş ve gerçekten çok güzel görünen jeanler sunan sayısız marka var. Yani gerçekten daha fazla bahanemiz yok! Giderek daha fazla marka tedarik zincirleri hakkında bilgi ve şeffaflık paylaşıyor ve bu desteklememiz gereken bir trend.

Yeniden Kullan, Değerlendir ya da Kirala

Çok yönlü, temel parçalarla zamansız ve kaliteli bir gardıroba yatırım yapmak, gardırobunuzun trend ve şık kalmasını sağlayacak; sık sık yeni parçalar alma gereksiniminizi önleyecektir. Denim, bir gardırobun temelini oluşturmak için özellikle daha elverişlidir, çünkü çok yönlüdür; yıl boyunca giyilebilir ve her etkinlikte hemen hemen her şeyle kombinlemesi kolaydır. Çözüm sürecine katkıda bulunmanın en iyi yolu, sahip olduğunuz kıyafetleri yeniden kullanmak ve kıyafetlerinizi daha uzun süreler giymektir - Bundan daha kolay (veya daha ucuz) bir yol olamaz! Bir giysiden sıkılmanız veya artık üstünüze uymaması durumunda, onu atmaktan daha iyi yüzlerce seçeneğiniz var (tamamen yıpranmış olsalar bile). Birkaç örnek vermek gerekirse; giysilerinizi satabilir, bir arkadaşınıza verebilir veya sizden daha çok ihtiyacı olan bir kişiye bağışlayabilirsiniz. Bir kıyafeti atmak yerine başka bir amaçla kullanmak, giysi üretiminin sebep olduğu kötü etkileri en aza indirmenin ve bizden sonraki nesilleri önemsemenin bir yoludur. Sadece birkaç yıl önce ortaya çıkan yeni yöntemlerden bir başkası ise kiralamaktır. Bir giysiden sıkıldıysanız ve kıyafet satmak çok zor geliyorsa, yeni jeaninizi kiralamak atıksız bir sektöre katkıda bulunmanın başka bir yolu olabilir. Bu yöntem gitgide daha yaygın bir hale geliyor ve tüketicilerin ihtiyaç duydukları parçaları daha düşük bir fiyata ve daha kolay bir şekilde almalarını sağlıyor.

Yenisini Alma, Onar!

Denim onarımı yeni bir şey değil, kökenleri eski Japonya'daki ‘boro’ ve ‘sashiko’ isimli geleneksel tamir tekniklerine kadar uzanıyor. Kökeni Edo dönemine (1615-1868) dayanan ’boro‘ ve ’sashiko' teknikleri bir giysinin ömrünü uzatmak için ortaya çıkmış ve bu teknikler denim sektöründe hala kullanılmaya devam ediyor. Tabii ki, göze çarpan dikişler herkese hitap etmeyebilir ve bir giysiyi tamir etmenin daha göze çarpmayan yolları var ancak temelde kıyafetlerimizi tamir etme prensibi aynı. Eğer jeaninizi terziye götürmek size göre değilse, onarım yapmak için 5. nesil bir süper terzi olmanıza gerek olmadığını bilmek de güzel. Giysilerinizin daha uzun süre dayanmasını sağlamak için size basit onarım teknikleri öğreten yüzlerce online kurs (veya Youtube videoları) var - Kısacası ‘Kendiniz Yapın!’

Geri dönüşüm

Özellikle jeanlerin geri dönüştürülmeye uygun olduğunu biliyor muydunuz? Kumaş, sıfırdan bir jean yapmak için kullanılabilecek yeni bir elyafa kolayca dönüştürülebilir. Çok uzun zaman giymenizin ardından oldukça yıpranan jeanler için bu ideal bir çözüm olabilir. Sadece bir ya da iki iplikle tutunuyor olsalar bile, jeanlerinizi duvara çerçevelemenin (tamamen sanatsal) ya da yeni favori jeane dönüştürülebilmesi için geri dönüşüme teslim etmenin zamanı geldi de geçiyor. Bir dakikanız varsa, internette geri dönüştürülmüş denim ile yapılan şeylere bir bakın derim; eminim ki çok şaşıracaksınız! Şunu bir düşünün: Kıyafet giyen her insanın doğa ve etrafımızdaki çevre üzerinde kaçınılmaz bir etkisi var. Tabii ki, giysi zaten üretildi ve bunun etkisi çoktan oldu diyebilirsiniz; ancak tüketici olarak gezegenimize daha fazla zarar gelmesini engelleyebilir, ileriyi düşünen adımlar atabiliriz. Kıyafet giymek sorumluluğu da beraberinde getiriyor ve bu sorumluluğu bir topluluk olarak olduğu kadar kişisel olarak da kabul etmemiz gerekiyor. Kendimizi sorgulamaya başlayarak ve ‘yapım' sürecine ilgi göstererek, doğal olarak daha sağduyulu davranmaya başlayacağız, çünkü “kafanı kuma gömmenin” moda olduğu zaman çoktan geçti.

Meraklı ol, sağduyulu ol!

To view full content and a better mobile experience, try

Calik Denim mobile application