The 5 denim styles everyone needs in their wardrobe

November 28 2022
The 5 denim styles everyone needs in their wardrobe
Everyone loves denim, and denim loves everyone That denim is the cornerstone for almost everyone’s outfit is a fact. Due to the versatility of the fabric and all the different silhouettes you have endless possibilities for how to wear and style it. There are so many different denim types and dito colors that are giving each item a different look.
Wouter MunnichsNovember 28 2022

Everyone loves denim, and denim loves everyone That denim is the cornerstone for almost everyone’s outfit is a fact. Due to the versatility of the fabric and all the different silhouettes you have endless possibilities for how to wear and style it. There are so many different denim types and dito colors that are giving each item a different look. Everyone is having a denim favorite in their wardrobe. A piece that they already have for so many years, which is shaped to their body type or aged so nicely with wear. Or the one that is still so fresh and crispy and just added to your collection. Everyone loves denim, and denim loves everyone as it makes you look and feel so good. But, which denim styles are a must in your wardrobe? Which 5 denim styles are the base of your daily outfits? Let’s take a look at the 5 key styles that everyone needs to have!

Jeans

Since the first pair of jeans was introduced at the end of the 1800s as miner workwear pants it evolved so many times. In each era, the design was shaped differently, but the main design elements survived the time. When the fifth pocket was added to a pair of jeans, this is the left back pocket (instead of the coin or watch pocket what almost everyone thinks) the five pocket as we know it today was born. A pair of jeans (most of them) still have five pockets and two legs, so you can say that this is an unbeatable design. This classic item is worn by people all around the globe, all different classes, and of all different ages. You can’t visit a place where you don’t see jeans. They are made in all kinds of price ranges too, from fast fashion to catwalk brands. A lot of people start their day by first picking a pair of jeans in their closet, and then styling the rest of the outfit. So, for most people, a pair of jeans is the first thing they put on while starting the day.

Denim jacket

The first denim jacket was called a blouse. It was part of the worker outfit, better known as the blue collar workers. These workers were wearing a full denim outfit because it was sturdy, and also because you couldn’t see spots so clearly on it. In the early 1900s denim jackets were used by farmers and Cowboys too. Later in the 1950s, after World War 2, many people started to wear denim jackets when they saw famous people wearing them such as James Dean, Elvis Presley, Marilyn Monroe, and John Lennon. The good thing about a denim jacket is that you can wear them all year round, so these items aren’t related to a specific season. During colder days you can use it as an extra layer, while in Spring or Summer it’s your ready-to-go jacket outside. The original denim jackets were short and boxy, but nowadays there’re so many designs going from the classic short Trucker styles to long versions. And, they’re made with a warm lining too such as a blanket lining or sherpa, perfect for the Winter.

Denim shirt

There was a time that denim shirts were not so popular within the fashion industry. In the 1980s for example, there was a strong comeback in the double denim styling. The same goes for the early 1990s. People were wearing jeans with a denim shirt. The fit of the shirts was oversized. Today the denim shirt is part of many outfits too but slimmer. It is still named Western shirt most of the time, referring to Cowboys and farmers, but with a different shape. Most people don’t do hard labor anymore while wearing a denim shirt, it is more casual and to complete your daily outfit. Just like a pair of jeans, there are many options as it comes to washings, the look of a denim shirt nowadays. You can go for a rigid (unwashed version) to a vintage look.

Denim vest

Denim vests started to appear at the end of the 1940s and 1950s when bikers cut off the sleeves of their denim jackets. They wanted to wear these vests over their clothing while riding their motorcycle. In the 1960s and 1970s people did the same, they customized the vests with embroidery, patches, or paint to express themself. Today the denim vest is made in many variations, from the authentic denim jacket ‘cut off' to slimmer and female silhouettes. Perfect to wear over a t-shirt or sweater. And of course, some people like to wear them still like the originals over their (leather) jacket.

Denim short

You can wear denim each day of the year. Some people prefer to wear shorts during warmer Summer days, so than a denim short is a must-have. You can easily cut off the legs of your pair of jeans, roll them a bit up and you’re ready to go. Of course, you can cut your pair on each length you would like to have, it’s all good. In stores, you can also find these denim shorts of all kinds of sorts. Going from light-colored to dark, even bright colors are available. Different lengths, different washes, and with or without applications, you can find them all. Denim shorts can be worn with a t-shirt during the day, and when the temperature drops you can wear them with a sweater too. Or wear your denim shirt, jacket, or vest with it. It’s all good, as you can’t go wrong with denim, remember?!

Herkesin dolabında bulunması gereken 5 denim parçası

Herkes denimi sever, denim de herkesi sever Denimin neredeyse herkesin stilinde önemli bir yere sahip olduğu kuşkusuz. Kumaşın çok yönlülüğü ve farklı biçimleri nedeniyle giyim tarzı ve stiller konusunda sonsuz olasılığa sahipsiniz. Her bir parçaya farklı bir görünüm kazandıran pek çok farklı denim türü ve dito rengi var. Herkesin dolabında çok sevdiği bir denim vardır. Uzun yıllardır giyilmiş, vücut tipine göre şekillenmiş ya da giydikçe eskimiş bir parça. Ya da hala çok yeni olan ve koleksiyona daha sonradan eklenen bir parça. Herkes denimi sever, denim de sizi iyi gösterdiği ve hissettirdiği için sever. Peki, hangi denim parçaları dolabınızda mutlaka olmalı? Hangi 5 denim stili günlük giyim tarzınızın temelini oluşturuyor? Hadi hep birlikte herkesin sahip olması gereken 5 temel parçaya göz atalım!

Jean

İlk jeanler 1800'lerin sonunda madencilerin iş pantolonu olarak tanıtıldığından bu yana pek çok şey değişti. Her dönemde tasarım farklıydı ancak tasarımı oluşturan temel unsurlar hiç değişmedi. Jeane beşinci cep, yani (neredeyse herkesin düşündüğü gibi bozuk para veya saat cebinin aksine) bir sol arka cep, eklendiğinde bugün bildiğimiz beş cep doğmuş oldu. Bir jean’in (çoğunun) hala beş cebi ve iki bacağı vardır, bu yüzden bunun tasarımın vazgeçilmez bir özelliği olduğunu söyleyebiliriz. Bu klasik ürün dünyanın her yerinden, farklı kesimlerden ve yaşlardan insanlar tarafından giyiliyor. Jeanin olmadığı bir yer bulamazsınız. Bu pantolonlar, hızlı modadan podyum markalarına kadar her türlü fiyat aralığında üretilir. Pek çok insan güne önce dolabından bir jean seçerek başlar, tarzını da buna göre şekillendirir. Dolayısıyla, çoğu insan için güne başlarken giydikleri ilk şey bir jean oluyor.

Denim ceket

İlk denim ceket bluz olarak adlandırılıyordu. Daha çok mavi yakalı işçiler olarak bilinen işçi grubunun kıyafetinin bir parçasıydı. Bu işçiler, sağlam olduğu ve lekeleri pek göstermediği için baştan aşağı denim giyiyordu. 1900'lerin başında denim ceketler çiftçiler ve kovboylar tarafından da kullanılıyordu. 1950'lerin sonunda, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra birçok insan James Dean, Elvis Presley, Marilyn Monroe ve John Lennon gibi ünlülerin giydiğini görünce denim ceket giymeye başladı. Denim ceketlerin en güzel yanı, tüm yıl boyunca giyilebilmesidir. Yani bu ürünler belirli bir mevsime özgü değildir. Soğuk günlerde ek bir parça görevi görürken ilkbahar veya yaz aylarında dışarıya çıkarken alınabilecek bir parça olabilir. Orijinal denim ceketler kısa ve kutu gibiydi ancak günümüzde klasik kısa Trucker stillerden uzun ceketlere kadar pek çok tasarım var. Ayrıca, kış için mükemmel olan battaniye astarı veya sherpa gibi sıcak bir astarla üretilenler de var.

Denim gömlek

Bir zamanlar denim gömlekler moda endüstrisinde çok popüler değildi. Örneğin 1980'lerde, çift denim stilinde güçlü bir geri dönüş yaşandı. Aynı şey 1990'ların başı için de geçerli. İnsanlar jeanleri denim gömleklerle giyiyordu. Gömleklerin kalıbı büyüktü. Bugün denim gömlek de pek çok kıyafetin bir parçası ama daha ince. Çoğu zaman kovboylara ve çiftçilere gönderme yapılarak Western gömleği olarak adlandırılıyor, ancak farklı bir şekli var. Çoğu insan artık denim gömlek giyerken ağır işler yapmıyor, artık daha gündelik bir görünüme sahip ve günlük tarzınızı tamamlıyor. Tıpkı bir jean gibi günümüzde bir denim gömleğin görünümü ve yıkanması konusunda da pek çok seçenek mevcut. Sert (yıkanmamış versiyon) ya da vintage bir görünümü tercih edebilirsiniz.

Denim yelek

Denim yelekler 1940'ların sonunda ve 1950'lerde motorcuların denim ceketlerinin kollarını kesmesiyle ortaya çıkmaya başladı. Motosikletlerini sürerken bu yelekleri kıyafetlerinin üzerine giymek istiyorlardı. 1960'larda ve 1970'lerde başkaları da aynı şeyi yaptı ancak kendilerini yansıtmak için yelekleri nakış, yama veya boya ile kişiselleştirdiler. Bugün ise denim yelekler, otantik denim ceket 'kesiminden' daha ince ve kadın hatlarına uygun kesimlere kadar birçok tarzda üretiliyor. Bir tişört veya kazak üzerine giymek için ideal. Ve elbette, bazı insanlar onları hala eskiden olduğu gibi (deri) ceketlerin üzerine giymeyi seviyor.

Denim şort

Yılın her günü denim giyebilirsiniz. Bazı insanlar sıcak yaz günlerinde şort giymeyi tercih eder, bu nedenle denim şortlar olmazsa olmazdır. Jeaninizin paçalarını kolayca kesebilir ve biraz kıvırabilirsiniz. İşte bu kadar. Tabii ki, istediğiniz uzunlukta kesebilirsiniz. Hiç sorun değil. Mağazalarda da bu denim şortların her çeşidini bulabilirsiniz. Açık renkten koyu renge, hatta parlak renklerde bile. Farklı uzunluklarda, farklı yıkamalarda, aplikeli ya da aplikesiz, hepsini bulabilirsiniz. Denim şortları gün içinde bir tişörtle giyebilir, sıcaklık düştüğünde bir kazakla da giyebilirsiniz. Ya da denim gömleğinizi, ceketinizi veya yeleğinizi bu şortlarla kombinleyebilirsiniz. Hiç fark etmez, çünkü denim size asla yarı yolda bırakmaz. Sizce de öyle değil mi?

To view full content and a better mobile experience, try

Calik Denim mobile application