Why Selvedge Fabrics Are So Beloved by Denim Aficionados?

May 15 2023
Why Selvedge Fabrics Are So Beloved by Denim Aficionados?
The difference between selvedge and non-selvedge fabrics Most people know that all pairs of jeans were first made with selvedge fabrics. For those who don’t know what selvedge is, this is the ‘self-finished’ edge of a piece of fabric that keeps it from unraveling and fraying, hence the name selvedge....
Wouter MunnichsMay 15 2023

The Difference Between Selvedge and Non-Selvedge Fabrics Most people know that all pairs of jeans were first made with selvedge fabrics. For those who don’t know what selvedge is, this is the ‘self-finished’ edge of a piece of fabric that keeps it from unraveling and fraying, hence the name selvedge. These fabrics are woven on authentic shuttle looms, looms that can only weave fabrics from around 28 to 30 inches wide. As the shuttle of these looms flows constantly back and forth, they are woven with a selvedge line on both sides. Most fabrics nowadays are woven on so-called projectile looms, these looms are around twice as wide and you can produce around ten times more denim fabrics per hour. This means that denim fabrics woven on projectile looms are less expensive. They also give fewer irregularities as they’re running smoother and more constantly compared to shuttle looms. The first selvedge fabrics were produced with a plain selvedge ID, which means a plain selvedge on both sides of the fabric. Later, denim mills added a color on the edge so they know for which brand they produced the fabrics. These days brands are using all kinds of colors on the edge, from blue, yellow, and purple to all the colors of the rainbow. But, the most famous is still the redline selvedge, this means that the selvedge fabric is having a redline on both sides.

Why are Selvedge Fabrics So Beloved? As the selvedge fabrics are woven at a slower speed and most of the time also with more slubby yarns, the outcome of these fabrics are more uneven, so with more thickness. Denim aficionados call them also fabrics with more character. Especially when you start wearing a pair of jeans with a selvedge fabric the beauty of it will be more visible over time when it started to age. The fades on these selvedge pairs are most of the time more beautiful. This is one of the reasons why they’re so beloved by them.

A Strong Link to the Roots of Denim Another fact is that selvedge fabrics are the most authentic, as they link to the long and rich history of denim. If you take a look at vintage denim for example (jeans produced before the 1970s), most of the time they’re made with selvedge fabrics. These jeans bring a nostalgic feeling to the roots of denim. The American denim feeling.

Denim as a Lifestyle But, there’s more happening about these selvedge fabrics. It also shows a way of life. The denim lifestyle. Back in the 1950s, actors like Marlon Brando and James Dean, but also rockstars like Elvis loved to wear denim. They were wearing their jeans with turn-ups, better known as cuffs. They paired these jeans with tough boots, a leather or army jacket, and a simple plain t-shirt or sweater. This outfit is now known as the rebel-style outfit. The youth started to copy the outfits of their heroes and denim aficionados still do today. Wearing your pair of jeans this way shows the denim lifestyle. You know by seeing someone dressed like that they care about authenticity, but also about quality good-made products in general. Whether it’s a pair of boots or a sweater, they even care about what kind of coffee they’re drinking, how the beer is brewed, and also what kind of music they listen to. All these things are coming together as they care about what they consume, so they also care about a more sustainable approach. Quality of quantity. It’s better to have a few good-made pairs of jeans in your closet that you actually wear instead of having a dozen that you don’t wear…

A pair of Jeans is More Than Only a Garment Denim aficionados, also known as denim dudes, denim heads, denim nerds, denim geeks, or blue-blooded denim people, see their jeans as more than just a simple garment. They treat their jeans like their best friend. They wear them as much often and wash them gently when needed, and give them also a repair to enjoy them as long as possible. When these denim guys come together at special denim events they talk about their jeans, show their unique created fades, and talk about their next purchase. Also, they share info about what they know about denim, what’s new in the market, and how to take care of their jeans. For most of those people, it's a lifestyle. It's about having a passion for how a piece of clothing is made. Something they’re really proud of and also proud of to be part of the denim community. A community that is shaped around jeans with selvedge. A detail that isn’t just a detail, a detail that makes a difference for many in the magical world of denim.

Denim Tutkunlarının Selvedge Kumaş Sevgisi Nereden Geliyor?

Selvedge Olan ve Olmayan Kumaşlar Arasındaki Fark Çoğumuz tüm jean pantolonların ilk önceleri selvedge kumaşla üretildiğini biliriz. Selvedge kumaş, kumaşın sökülmesini ve yıpranmasını önlemeye yönelik "kendinden-bitimli" kumaş anlamına gelir. Bu kumaşlar, yalnız 70-75 cm genişliğinde kumaşları dokuyabilen özel mekikli dokuma tezgahları üzerinde dokunur. Bu tezgahlardaki mekikler sürekli ileri geri gittikçe, her iki kenarda selvedge bandı oluşur. Günümüzde birçok kumaş neredeyse iki katı genişlikte atışlı tezgahlarda dokunduğundan, saatte yaklaşık on kat daha fazla denim üretimi mümkündür. Bu da, atışlı tezgahlar üzerinde dokunan denim kumaşların daha ucuz olacağı anlamına gelir. Mekik tezgahlara nazaran daha sorunsuz ve istikrarlı bir şekilde çalıştıklarından kumaşlarda ortaya çıkan kusur sayısı da daha azdır. İlk selvedge kumaşlar, her iki kenarında düz selvedge özelliğiyle üretilmişti. Ardından denim şirketleri bu kenarları, üretim yaptıkları markalara göre renklendirmeye başladı. Günümüzde markalar, maviden sarıya ve eflatuna kadar, gök kuşağının tüm renklerini kullanmaya başladı. Bununla birlikte, kırmızı renk her iki selvedge kumaş kenarında popülaritesini korumaya devam ediyor.

Peki Selvedge Kumaşların Bu Kadar Sevilmesinin Sebebi Nedir? Selvedge kumaşlar daha yavaş hızla ve genelde daha kalın iplikle dokunduğundan, sonuçta çok düzgün olmayan ve daha kalın kumaşlar ortaya çıkar. Denim tutkunları bu tür kumaşların kendine özgü bir karakteri olduğunu savunurlar. Özellikle selvedge kumaştan bir jean pantolon giymeye başladığınızda, zaman geçtikçe malzemenin güzelliği daha belirgin hale gelir. Selvedge kumaştan üretilmiş jean pantolon üzerindeki renk solmaları çoğu zaman çok daha hoş bir görünüm yaratır. Denim tutkunlarınca bu kadar sevilmesinin sebeplerinden biri de budur.

Denimin Kökenleriyle Güçlü Bir Bağ Selvedge kumaşın denimin uzun ve zengin geçmişiyle bağı olduğundan, en özgün yapıya sahip ürün olduğu da bir gerçektir. Örneğin vintage tarzı denim (1970'ler öncesinde üretilen denim jeanler) ürünlerin genellikle selvedge kumaştan imal edildiğini görebiliriz. Bu jeanlerin, denimin kökenlerine dek uzanan nostaljik bir havası vardır. Amerikan denimi havası.

Bir Yaşam Tarzı Olarak Denim Selvedge kumaş meselesi bununla bitmiyor. Selvedge kumaş aynı zamanda bir yaşam tarzını da yansıtıyor. Biz buna denim yaşam tarzı diyoruz. 1950'li yıllarda Marlon Brando ve James Dean gibi aktörlerin yanı sıra Elvis gibi Rock starları da denim giymeye bayılırdı. Bu ünlüler, duble paça olarak bildiğimiz jeanleri giyerlerdi. Bu jeanleri sağlam botlar, deri veya askeri ceketler ve düz bir tişört veya kazakla kombine ederlerdi. Günümüzde bunu asi giyim tarzına olarak tanımlıyoruz. Zamanla gençler de idollerinin giyim tarzını benimsemeye başladı. Günümüzde ise denim tutkunları bu geleneği devam ettiriyor. Jean pantolonunuzu giyim tarzınız, denim yaşam tarzınız hakkında da fikir veriyor. Bu tarz giyinmiş birini gördüğünüzde, bu kişilerin özgünlüğe, aynı zamanda genel anlamda kaliteli ürünlere önem verdiğini anlayabilirsiniz. Ayaklarına giydikleri bottan üstlerine giydikleri kazağa, hatta içtikleri kahvenin türüne, içtikleri biranın mayalanma şekline ve dinledikleri müzik türüne kadar her şeyde kalite onlar için önemlidir. Tükettikleri ürünlere özen gösteren bu kişiler, daha sürdürülebilir bir yaklaşım konusunda da çok önem verir. Nicelikte nitelik esastır. Gardırobunuzda giymediğiniz bir düzine kıyafet yerine birkaç tane kaliteli jean pantolonun olması çok daha iyidir.

Bir Jean Pantolon, Sıradan Bir Giysiden Ötesidir Denim dostları, denim öncüleri, denim hastaları, denim delileri ya da asil kanlı denim insanları olarak da bilinen denim tutkunları için denim kotları sıradan bir giysiden çok daha fazlasıdır. Denim jeanleri onlar için sıkı bir arkadaş gibidir. Mümkün olduğunca uzun yıllar giymek istedikleri bu giysilerini olabildiğince sık giymekle birlikte özenle yıkar ve gerektiğinde tamir ettirirler. Bu denim dostları özel denim etkinliklerinde bir araya geldiklerinde jeanleri hakkında konuşur, jeanlerindeki özgün renk değişimlerini birbirlerine gösterir ve satın alacakları sonraki ürünlerden bahsederler. Denimle ilgili bilgi paylaşımı yapar, piyasadaki yeni ürünler ve denim jeanlerinin bakımı hakkında sohbet ederler. Pek çokları için denim bir yaşam tarzı. Bir giysinin üretim şekline tutkuyla bağlı olmakla ilgili. Bu, onların çok gururlandıkları bir şey. Bu insanlar denim topluluğunun bir üyesi olmaktan da gurur duyuyorlar. Selvedge'li jean etrafında toplanan bir topluluk bu. Sıradanlığın çok ötesinde, denimin sihirli dünyasında fark yaratan bir detay.

To view full content and a better mobile experience, try

Calik Denim mobile application

Tags